Pro studenty – zajímavý námět do karantény

Milí přátelé ptáků,

jaro je zde, každým dnem přibývá ptačích navrátilců, mnoho ptáků již hnízdí, zkrátka koloběh přírody se točí dále. My lidé to nyní máme složitější,  ale pokud můžeme, užívejme přírody a nezapomínejme na naši lásku k ptákům. Koneckonců pozorování ptáků významně snižuje stres (viz např. https://www.discoverwildlife.com/people/birdwatching-mental-health/) a absence stresu je předpokladem správného fungování imunitního systému :-).

Omezení pohybu kvůli šíření koronaviru vystavilo stopku mnoha běžným volnočasovým aktivitám. S největší pravděpodobností nebudeme moci uspořádat oblíbené vycházky za ptáky Vítání ptačího zpěvu (ale pro jistotu sledujte web ČSO). Omezení se ovšem netýká individuálního pobytu v přírodě, a proto neváhejme, využijme krásného počasí a vyražme za ptáky!

Navíc se všichni můžeme zapojit i do dobrovolného výzkumu ptáků, tzv. občanské vědy, které se v ČSO intenzivně věnujeme. Ta je založena na zapojení desítek nebo stovek amatérských ornitologů, členů a příznivců ČSO. Páteří jsou dobrovolné programy. Znalost území, znalost ptáků a dostatek ochotných spolupracovníků jsou základními předpoklady pro získání jedinečných dat, se kterými pak pracují odborníci v ČSO i v celé akademické sféře. A díky těmto údajům pak také víme, kde a jak (a které) ptáky chránit.

Nezapomeňme ovšem na povinnou roušku a neshlukujme se do skupin. A mimochodem, do občanské vědy se můžeme zapojit i například při cestě do práce.

A do čeho všeho se tedy můžeme zapojit? Podrobnosti uvádíme v novém článku na webu ČSO!

Ve zkratce:

Krásné velikonoční počasí láká k výletům – co třeba najít tu správnou inspiraci na webu Kam na ptáky. Při takovém výletě můžeme kromě pozorování ptáků sbírat odpadky – ptáci bohužel často používají umělé provázky, síťky či pytlíky pro stavbu hnízd. Do těchto umělých materiálů se pak mohou zamotat mláďata a už nikdy nevyletět.

Ptáky ale může pozorovat i ten, kdo zůstane doma na zahradě. V těchto teplých a suchých dnech už nemusíme ptáky přikrmovat, mnohem důležitější je pro ně voda – připravme jim tedy alespoň jednoduché pítko. Postačí miska pod květináč, do které umístíme pár kamenů, aby mohl pít i hmyz. Pítko umístíme někam do výšky nebo alespoň tam, kde je rozhled, aby na ptáky nemohla zaútočit kočka. Odměnou nám bude krásné pozorování pijících a koupajících se ptáků.

Přeji vám ze srdce krásné Velikonoce, pevné zdraví, silné nervy a na ně jako balzám hodně ptačího zpěvu!

 

Lucie Hošková

zástupkyně ředitele, péče o dárce

Česká společnost ornitologická

Tyto informační maily posíláme na základě vašeho předchozího zájmu. Pokud už je dostávat nechcete, odhlašte se prosím na odkaze v patičce níže, pokud by byl s odhlášením problém, napište mi na hoskova@birdlife.cz