Pro studenty v karanténě – tipy na zajímavá videa a jiné

Milí  členové ČSO,

rádi bychom vás povzbudili v této komplikované době a znovu vám poděkovali za váš zájem o ptáky a přírodu. Přinášíme vám hrstku praktických informací, které mohou pomoci zpestřit současnou situaci.

Pro mnoho lidí nepatří ochrana přírody v současné době mezi priority. Ostatně nerespektování přírody, její drancování a šíření nemocí spolu úzce souvisí, jak píšeme v novém článku na webu ČSO.  I proto v ČSO pokračujeme dál v intenzivní práci pro ptáky a jejich prostředí.  V kanceláři ČSO jsme samozřejmě učinili nezbytná opatření, abychom snížili rizika nákazy našich zaměstnanců a mohli tak stále pracovat a přinášet vám zajímavé informace z ptačí říše.

KDE NÁS NAJDETE

Až do odvolání jsou zrušeny návštěvní hodiny v kanceláři ČSO. K zastižení jsme na e-mailu cso@birdlife.cz a mezi 11 a 15 hodinou i na telefonu +420 777 330 355.

Kromě webu www.birdlife.cz jsme samozřejmě  i na sociálních sítích – čerstvé zprávy vám přinášíme  na Facebooku https://www.facebook.com/birdlife.cz, na Instagramu https://www.instagram.com/birdlife_cz/, na Twitteru https://twitter.com/birdlifecz .

Můžete i zkouknout videa na našem kanálu YouTube https://www.youtube.com/user/CSOBirdLife/videos

Doporučujeme například  náš klip Sčítejte čápy!, který jsme v roce 2014 natočili s Danem Bártou. Máme jej na  https://www.youtube.com/watch?v=s9T7ZNUYceg&t.

Nebo chcete vědět, jak lidé poprvé zjistili, že čápi létají na zimu do Afriky?  Proč si mysleli, že se vlaštovky na zimu zahrabávají do bahna?  Mrkněte na zábavný dokument https://www.youtube.com/watch?v=sxA9L3s8KC8&t=5s

Zajímavé je i pětiminutové video Vzkříšení mokřadů v Ptačím parku Josefovsko louky – však mnozí z vás na Josefovky přispíváte, tak se podívejte, co se díky vaší pomoci podařilo! https://www.youtube.com/watch?v=aAVNLsF8Qj4

 

ZÁBAVA I VZDĚLÁNÍ (NEJEN) PRO DĚTI

Pokud jsme doma s dětmi, mohou přijít vhod vzdělávací materiály o ptácích. ČSO jich vytvořila opravdu pěknou řádku. Všechny najdeme  na https://www.birdlife.cz/co-delame/vzdelavani/materialy-ke-stazeni/

 

PTAČÍ SVĚT – JEDINÝ ČASOPIS O PTÁCÍCH – NYNÍ KOMPLETNĚ KE STAŽENÍ V PDF

Časopis Ptačí svět samozřejmě znáte, ale možná nemáte k dispozici starší čísla. Rozhodli jsme se odemknout všechna čísla v archivu Ptačího světa, tedy všechny ročníky počínaje rokem 2006 až do současnosti. K dispozici zdarma tak máme 57 čísel kvalitního čtení o ptácích včetně mnoha speciálů! V každém čísle naleznete i stránku pro děti. Naleznete je na  https://www.birdlife.cz/co-delame/publikace/ptaci-svet/archiv/

Zvláště bychom vás chtěli upozornit  na speciál Zapojte se (4/2018), který se podrobně věnuje tomu, jak se každý z nás může zapojit do ochrany a výzkumu ptáků. Nalezneme jej na http://bigfiles.birdlife.cz/PS/PS_2018_04.pdf.

Zájemcům o odbornější čtení připomínáme i archiv recenzovaného ornitologického časopisu SYLVIA https://www.birdlife.cz/co-delame/publikace/sylvia/obsahy-vyslych-cisel/

O tom, co v ČSO i s vaším přispěním děláme pro ochranu ptáků, budeme nadále informovat. Bohužel je pravděpodobné, že s ohledem na zdraví nás všech budeme muset zrušit i tak oblíbené akce jako jsou členské exkurze nebo Vítání ptačího zpěvu. Už nyní ale přemýšlíme nad adekvátní náhradou.

Milí přátelé, za sebe i za mé kolegy v kanceláři ČSO vám přeji ze srdce pevné zdraví, silné nervy a na ně jako balzám hodně ptačího zpěvu.

Lucie Hošková

zástupkyně ředitele, ČSO