PRAK 1 – Exkurze

Předmět PRAK 1 proběhne v letním semestru takto:

Pondělí 6. června 2022 – celodenní exkurze do (vysoko)horské přírody Jeseníků, odjezd autbusem v 8.30 hod od Přírodovědecké fakulty, návrat večer do Olomouce. Nutno mít kvalitní boty na horskou turistiku a sportovní oblečení na hory (na hřebenech může pršet) plus s sebou jídlo a vodu na celý den. Trasa povede z Karlovy Studánky údolím Bílé Opavy (náročný horský terén) až k jesenické horní hranici lesa u Ovčárny, dále rezervací Velká Kotlina a potom dolů do Karlova.

Úterý 7. června 2022 – celodenní exkurze do unikátní krasové krajiny CHKO Moravský kras, odjezd zase autobusem 8:30 od fakulty, návrat večer do Olomouce. Bude-li to možné, navštívíme i turistům nepřístupné jeskyně (aktuálně podle situace s hnízděním sokola stěhovavého), je nutné mít s sebou do jeskyně vlastní baterku nebo čelovku, holínky na přezutí před vstupem do jeskyně, oblečení přiměřené faktu, že se můžeme zabahnit (v závislosti na aktuálním průtoku Punkvy), strava a pití na celý den. Průvodcem bude dlouholetý šéf CHKO dr. Leoš Štefka.

Středa 8.června 2022 – skoro celodenní exkurze do Přírodního parku Velký Kosíř (kulturní krajina, starobylé lesy, paleontologická lokalita evropského významu, pohádkový zámecký park). Možnost návštěvy skvělého soukromého muzea kočárů s neméně skvělým povídáním jeho majitele. Doprava individuální – doporučuji vlakem s odjezdem z Olomouce hl. n. (8:34 hod) do Senice na Hané, zde přestup na vlak do Slatinic (příjezd do Slatinic v 9:20). Na Kosíři možnost rychlého opečení vlastního buřta (nebude-li pršet). Zakončení exkurze v Čechách pod Kosířem, odtud odjíždí autobus linky 78043921 v 15.05 hod, příjezd do Olomouce v 15:53 hod.  

Účast na všech těchto exkurzích je podmínkou získání zápočtu z tohoto předmětu. Pokud by bylo hrozilo extrémně nepříznivé počasí, informujte se v neděli odpoledne 5.6. sms-kou na můj mobil (724502474), zda exkurze určitě bude. Pokud se vám program exkurzí časově s něčím kryje či z jiných důvodů se nemůžete zúčastnit, tak se rovnou z předmětu ve STAGu odhlaste a umožněte účast na exkurzi jiným zájemcům, děkuji.

Krom těchto povinných termínů nabízím zájemcům k úvaze další možnosti dobrovolných krátkých exkurzí (ovšem mimo možnost získat z toho nějaký kredit), a to v předjaří na koberce kvetoucích bledulí v Litovelském Pomoraví nebo v předjaří krátká exkurze na rezervaci kvetoucích konikleců ve stepních rezervacích u Krčmaně na Olomoucku a v pátek 22. dubna exkurzi za ekologickými zemědělci v okolí Šardic na jižní Moravě. Zájemci o tyto výpravy si musí pořešit vlastní dopravu, nejlépe autem, omezeně můžu do vlastního auta vzít max tři studenty, přesné načasování dvou předjarních exkurzí na některý pátek je závislé na aktuálním příchodu jara a počasí. Kdo má zájem (nejlépe aspoň malá skupina), ozvěte se mi mailem a upřesníme termín i dopravu.  Ivo Machar (ivo.machar@upol.cz)