Lucie MACKOVÁ, M.A., Ph.D.

E-mail: lucie.mackova@upol.cz

Místnost: 2.030

Po domluvě emailem

Pedagogická činnost

• Migrace v dnešním světě (MIG)
  • Migration in Today’s World (WMW)
  • Rozvojové aspekty migrace (MIGRA)
  • Urbanizace (URBAN)
  • Foresight (WFOR)
  • Anglický jazyk (ANG1, ANG2)
  • Konverzace v anglickém jazyce (ZKAJ1, ZKAJ2)

Vzdělání

2014-2019

Univerzita Palackého v Olomouci, Přírodovědecká fakulta

doktorský studijní program, obor: Mezinárodní rozvojová studia (závěrečná práce – The impact of international migration on development: The case of return migration to Armenia)

2012–2013

Central European University, Maďarsko

M. A. International Relations and European Studies (závěrečná práce – Tale of Two Organizations: UNRWA and UNHCR in Lebanon)

2008–2012

University of St Andrews, Velká Británie

M. A. International Relations and Social Anthropology (závěrečná práce – Refugee Warriors: The Case Study of Goma)

2010 University of Copenhagen, Dánsko – studijní pobyt Erasmus, 5 měsíců

Publikace

Aktuální seznam publikací naleznete na Researchgate.

Gáspár, J., Gubová, K., Hideg, E., Jagaciak, M., Mackova, L. et al. (2023). Trends shaping sustainable post-pandemic development of the V4 region in turbulent times until 2030. Foresight (online first).

Macková, L., Ira, V. (2023). Armenian return migration in the discourse of local elite. Folia geographica 65(1).

Frličková, B., Macková, L., Przetaková, N. (2023). Migration trajectories and aspirations among highly skilled migrants in Czechia. Geografický časopis/Czech Geographical Journal 75(1).

Macková, L., & Filipec, O. (2022). COVID-19 and return migration to the Czech Republic. Český lid: etnologický časopis (Český lid: Ethnological journal), 109(1), 123-144.

Macková, L. (2022). Transnationalism and the Permanence of Return in Armenian Return Migration. Sociologický časopis 58(1).

Medová, N., Macková, L., & Harmacek, J. (2021). The Impact of COVID-19 on
Hospitality Industry in Greece and Its Treasured Santorini Island. Sustainability, 13(14),
7906.

Hlaváčková, H. N., & Macková, L. (2020). Attracting Skilled Migration to the Czech
Republic–Lagging Behind?. Slovak Journal of Political Sciences, 20(1).

Šerá Komlossyová, E., Schlossarek, M., Macková, L., & Medová, N. (2020). One step
ahead? The use of foresight by Czech and Slovak non-governmental organizations.
European Journal of Futures Research, 8.

Pánek, J., Ivan, I., & Macková, L. (2019). Comparing residents’ fear of crime with
recorded crime data—Case study of Ostrava, Czech Republic. ISPRS International
Journal of Geo-Information, 8(9).

Macková, L., & Harmáček, J. (2019). The Motivations and Reality of Return Migration
to Armenia. Central Eastern European Migration Review, 8(2).

Macková, L., Harmáček, J., & Opršal, Z. (2019). Determinants of International
Migration from Developing Countries to Czechia and Slovakia. Ekonomický časopis,
67(9).

Filipec, O., & Macková, L. (2019). Fortifying against the threat: Can walls stop irregular
migration?, Slovak Journal of Political Sciences, 19(1).

Říkovský, J. & Macková, L (2017). Providing aid in complex refugee situations: A case
study of Belgrade. Development, Environment and Foresight 3(1).

Odborné zájmy

rozvojové aspekty migrace, návratová migrace, kvalifikovaná migrace, migrace a města